Milenec Lady Chatterlyové – recenze knihy

Dobře se to četlo.

D.H. Lowrence je sice trošku čuňák, ale opravdu jen malinko. Román napsal v roce 1928 a ve Velké Británii nesměl vyjít až do roku 1960 (!), protože soud řekl, že prý je to porno.

No nevím. Milování je tam popsáno mnohokrát a celkem explicitně, takže si umím představit, že vybraná anglická společnost z vyšších kruhů mohla být celkem pobouřena, ale ve srovnání s jistým slavným markýzem se jedná o slabý odvar, takže s tou upjatostí to trošku přehnali. Je v podstatě jasné, že problém byl někde jinde a naturální popis sexuálních scén byla jen zástěrka, která měl zastřít skutečný důvod, proč anglickou aristokracii román vytáčel do běla. Lawrence si totiž s ohledem na aristokracii vůbec nebere servítky.

milenec lady chatterleyové

To, že si lady z vysokých kruhů začne románek s příslušníkem nízkého stavu, asi ještě překousli, ale že k němu nakonec veřejně přizná a dokonce mu dá přednost před svým manželem, to už asi na ně bylo moc. Navíc autor aristokracii docela zesměšňuje a především neurvale obnažuje její omezenost a hlavně pocit nadřazenosti vycházející jen z toho, že mají dlouhé rodokmeny. Každý britský aristokrat, který v té době dílo četl, musel doslova slyšet, jak na ně Lawrence skrze knížku řve: jste směšní, hloupí a omezení! A to je asi vytočilo se všeho nejvíce.

Navíc se děj odehrává v době vrcholící průmyslové revoluce, v době kdy se měnily kola dějin, britská aristokracie zpívala svou labutí píseň a na bojištích první světové války byly pohřbeny všechny ideály humanismu, stejně jako víra ve velikost člověka. A ta deziluze ze stránek celkem dýchá. Pokud na knihu někde narazíte, určitě se do ní pusťe.