Elon Musk: Tesla, Space X a hledání fantastické budoucnosti – recenze knihy

Elon Musk je šílenec.

To je věta, která vám bude během čtení této biografie neustále rezonovat v hlavě. Kluk, který vyrůstal v Jihoafrické republice, kterého spolužáci šikanovali, se stane jedním z nejbohatších lidí světa, potom téměř všechny své peníze investuje do věcí, jako kosmické rakety a elektrická auta, ocitne se téměř na mizině a pak se stane jedním z nejbohatších lidí světa podruhé. Prostě šílenec.

Kniha je zajímavá hned ve dvou ohledech. Především je to ukázka kvalitní novinářské práce autora. Je to v podstatě kniha, která u nás téměř nemůže vzniknout. Autor Ashlee Vance je novinář, který píše především ekonomické sloupky a fejetony se zaměřením na americké technologické firmy. Taktéž pochází z JARu a tak si možná myslel, že se k Elonu Muskovi dostane blíže, než ostatní. V podstatě se mu to povedlo a tak mohla vzniknout opravtu kvalitní biografie, která vznikala dva roky. Vance udělal rozhovory s desítkami a desítkami lidí, kteří se s Muskem znali, ať už soukromě nebo pracovně, zpracovával rešerše, vyzpovídával samotného Muska a tak se mu povedlo vykreslit obraz člověka, který jde nekompromisně za svými cíly – a že nejsou malé.

ElonMusk

Elon Musk se rozhodl, že aktivně pomůže tomu, aby se mohl kolonizovat Mars. A taky se rozhodl, že změní automobilový průmysl. A víte co, jemu se to daří. Soukromá společnost Spacex, kterou založil a kterou z větší části vlastní, vyvinula vlastní rakety na takovou úroveň, že si ji dnes najímá NASA pro dopravu nákladu na oběžnou dráhu. V brzké době vynese na oběžnou dráhu i člověka. A to za několikanásobně nižší náklady, než bylo do té doby zvykem. Jeho automobilka Tesla způsobila, že elektrický pohon se pomalu ale jistě stává skutečnou alternativou standardního spalovacího motoru.  A to vše stihl během necelých dvaceti let..

Kniha taky ukazuje, jak nesmírně vepředu jsou USA oproti Evropě (oproti té naší východní ani nemluvě). A to především v oblasti technologií a inovací. To, jakým způsobem tam lze získat kapitál na realizaci šílených plánů a nápadů, to, v jaké kvalitě a v jakém množství produkují americké univerzity nadané inženýry ze všech možných oblastí, to je prostě neuvěřitelné. Vždycky, když si čtu nebo slyším, že věk Ameriky skončil a Spojené státy jsou na ústupu, tak se velmi hlasitě a dlouho směju. Taková koncentrace špičkových mozků, prestižních univerzit a ohromného množství kapitálu je prostě bezkonkurenční.

Ta kniha je esencí Ameriky. Člověk si ji přečte a dojde mu, proč jsou USA světovým lídrem a proč ještě dlouho budou.