Herec k nepřežití – část šestá

 
„A nakonec mi dovolte poslední otázku – jak se herec z oblastního divadla dostane do televizního seriálu?“
Milan se pousměje. „To víte..,musíte jít tomu štěstíčku naproti a pak už jen zopakovat slova Napoleonova – kostky jsou vrženy.“
„Aha.., tak.., vážení posluchači, dnešním hostem byl Milan Nikl alias doktor Roman ze seriálu Právníci. Zítra se můžete těšit na Petru Olkovou, jež v seriálu Brněnský útvar hraje vyšetřovatelku Janu. Hezký zbytek večera.“ Červené světlo zhasne a ze sluchátek se ozve Karel Gott. Milan ještě chvíli poslouchá jeho hit Kakaová, až nakonec nevydrží volání nikotinu a stejně jako moderátor odejde do kuřárny.
„Celkem fajn práce, ta spíkrovina. Kolik si tak vyděláte?“
„Čtyřicet tisíc.“
Milan nadzdvihne obočí. „To je celkem slušné. Slušné. Moc těžká práce to není, co?“
„Není.“
„No jo. Tak já půjdu, musím na zkoušku. Peníze mi dají dole?“
„Jo.“
„Tak dík.“ Milan típne marlborku a jde si pro peníze.
 

 

 

Na ulici se na chvíli zastaví a promýšlí co dál. Má asi dvě hodiny čas, než půjde na zkoušku a tak neomylně zamíří do hospody. I když, hospoda asi není ten správný výraz. Slavie přece není žádná hospoda. Ano, je to tak. Milan chodí do kavárny Slavie. A konečně má velkou roli. Hraje v crazy komedii, kterou zkouší pro divadelní společnost Obzor, jež se zabývá produkcí zájezdových představení, ve kterých hrají známé tváře z televize, aby se každý mohl přesvědčit, že ti lidé opravdu žijí. Jeho role se jmenuje Lord Cornwall a jedná se komedii klasického střihu s několika záměnami. Milan se velmi těší, až pojedou hrát do té díry, ze které se mu povedlo vyhrabat, a jeho bývalí kolegové z divadla se na něj přijdou podívat.
Milan totiž dal ve svém domovském divadle výpověď. Jednou přišel za šéfem a oznámil mu:
„K prvnímu lednu končím.“
„Co?“
„K prvnímu lednu končím. Dávám výpověď.“
„To mi jako kurva řekneš jen tak? Uprostřed sezóny?“
„A co by ne? Však ti to taky říkám dva měsíce dopředu, abyste se s tím mohli vypořádat.“
„A co že tak najednou.“ Divil se šéf.
„Našel jsem v Praze práci.“
„Aha..“
„Představení samozřejmě budu dohrávat.“
„No, to snad ani nebude třeba. Dobrá Milane, beru na vědomí. Ještě něco?“
„Nic.“
A Milan odešel. To, že něco takového udělal, že se vůbec k něčemu takovému odhodlal, není samozřejmě samo sebou. Milan totiž na castingu uspěl. Když předstoupil před vedoucího castingu a dalších asi pět lidí, byl vyzván: „Tak pane Nikl, tak nás něčím zaujměte.“
A Milan řekl: „Myslím si, že jsem celkem dobrý herec, ale především – budu točit za jakýkoliv honorář. Klidně za pětistovku na den. Je mi to jedno.“
Asi tak pět vteřin bylo ticho, a pak se ozval producent: „Fajn. Bereme vás. Tady slečna s vámi projedná detaily.“ A ukázal na mladou obrýlenou blondýnku, která ještě stále nestačila zavřít ústa. Milanovi se slečna velmi líbila a tak se pokusil na ní zapůsobit. Bohužel už téměř víc jak čtyřiadvacet hodin neměl ani kapku alkoholu a pomalu se to začalo projevovat. Slečna si díky tomu začala myslet, že je Milan poněkud sociálně retardovaný a dost dobře nechápala, jak si s hraním v seriálu poradí.
Termíny natáčení, které Milanovi předložila, byly dost vražedné a Milanovi došlo, že bude muset vrátit roli v divadle a nebude moci pokračovat ve zkoušení. Ne, že by mu to nějak extrémně vadilo, Milan cítil šanci, která se už nemusí nikdy opakovat a hodlal ji využít, ať to stojí, co to stojí.
Když potom vycházel z budovy, kde probíhal casting, zhluboka se nadechl čerstvého pražského vzduchu a na tváři se mu rozlil úsměv naprosto spokojeného člověka. Zamířil do baru.
To bylo před téměř šesti měsíci. Teď seděl ve Slavii, pochutnával si na kachničce a dělalo mu dobře, jak se po něm lidé ohlíželi. Ne že by jich bylo nějak hodně, ale i ta trocha Milanovi stačila. Stále se nemohl zbavit pocitu naprosté spokojenosti sám se sebou. Kdyby byl věřící, možná by děkoval bohu, ale Milan byl natolik přesvědčen o své výjimečnosti, že ho něco takového ani nenapadlo.
Dojedl kachničku, dopil tulamorku a vydal se na zkoušku divadelní společnosti Obzor.

Všechny části: http://www.albertcuba.cz/herec-k-nepreziti-vsechny-casti/